Prywatni przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani jednak do rejestracji, muszą zawrzeć nazwisko właściciela firmy i jej nazwę w Rejestrze Handlowym. Nie dotyczy to przedsiębiorców indywidualnych, których firmy mają obroty poniżej progu rejestracji.
Takie osoby muszą zarejestrować w celach podatkowych i do uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne. Niektóre zawody są regulowane i wymagają specjalnego zezwolenia lub koncesji. Należą do nich:
- Banki, firmy ubezpieczeniowe i inwestorzy;
- Hotele i restauracje (choć to w dużej mierze zależy od kantonu);
- Lekarze, dentyści, farmaceuci i prawników;
- Niektóre przedsiębiorstwa handlowe i usługi (takie jak pośredniaki pracy i handlowcy wina).
Osoby prywatne muszą zarejestrować się w celach podatkowych w Federalnej Administracji Podatkowej, choć jeśli obrót ich firmy przekracza 100 000 CHF, to najpewniej zostały one już zarejestrowane w Rejestrze Handlowym. Rejestracja w celach podatkowych dzieje się więc automatycznie.
Ogólnie rzecz biorąc, każde przedsiębiorstwo (z wyjątkiem tych z pojedynczymi właścicielami, których obroty roczne są poniżej progu ) jest wymagane przez prawo do rejestracji w Rejestrze Handlowym. Ochrania on nazwę firmy. Większe podmioty muszą podać formę prawną spółki w nazwie.
Szczegóły dotyczące Rejestru Handlowego są publikowane w Dzienniku Urzędowym Handlu Szwajcarskiego (SOGC). Powstanie spółki z ograniczoną odpowiedzialności trwa zazwyczaj do 21 dni, wliczając w to rejestrację firmy, rejestrację pracowników w systemie ubezpieczeń społecznych i rejestrację na VAT. Istnieje wielu dostawców usług, które oferują pełną obsługę formalności i włączenie nowej spółki w życie. Jak już wcześniej wspomniano, po rejestracji w Rejestrze Handlowym, podmiot jest automatycznie rejestrowany na podatek dochodowy.
Próg rejestracji na podatek VAT to 100 000 CHF rocznego obrotu (od stycznia 2010 r.; wcześniej było to 75 tysięcy), nieważne czy mamy do czynienia z firmą z pojedynczym właścicielem lub pojedynczym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczej. Rejestracji na VAT dokonuje się z pomocą Federalnej Administracji Podatkowej.